KERAMIKA - IKA +421 905 260 513 Hlavná stránka Výroba suvenírov Výroba magnetiek Veľkoobchod Kontakt

KÚPEĽNÉ POHÁRE

Čo to je kúpeľný pohár a na čo to slúži? Kúpeľný pohárik slúži na pitie minerálnych vôd z prírodných prameňov a v našom výrobnom programe ich zaraďujeme do úžitkovej keramiky s trvalou potlačou dekoru, maľby alebo ilustrácie doplňenou nápisom kúpeľov. V dnešnej dobe sa stretávame s naozaj širokým pomenovaním kúpeľných pohárov a často počujeme i trochu vtipné názvy ako: kúpeľné pitky, kúpelovské krčiažky :), tie kúpelné oné - hrnčeky, kúpelské, kúpelňovské alebo kúpelárske nádobky a pod. U našich Českých susedov ich ľudia nazývajú lázeňské pohárky alebo lázeňské pítka.

kúpeľné poháre

Prvé kúpeľné poháriky vznikali už v 15. storočí, ktoré sa vyrábali najskôr zo skla v podobe klasického pohára upevneného v drevenom držadle, aby sa pijúci ľudia z minerálneho prameňa náhodou neoparili alebo nenamočili. V 16-17. storočí sa začala používať pri výrobe kúpeľných pohárov kamenina. Výrobci používali rôzne tvary a ďaľej sa vývíjal kúpeľný pohár a menil a z kónického tvaru na plochý s predĺženým pítkom (hrdielko s dierkou určené na pitie). Počiatkom 19. stroročia sa začali výrobe pohárov venovať fabriky na výrobu porcelánu, ktoré sa vyvýjajú a zdokonaľujú až do dnes. Najviac preslávené boli kúpeľné poháriky z porcelánky v Karlových Varoch vyrobené z porcelánu, ktoré mali pestrú ponuku už nových, plochých tvarov. Dnes sa však vyrábajú aj z kameniny alebo jemnej keramiky, pričom nie sú tak cenovo náročné (drahé) ako z porcelánu.

Výroba kúpeľneho pohára

výroba kúplného pohára Dizajn na všetky nami vyrobené kúpeľné poháre si navrhujeme sami. Zakladá sa najskôr z výroby základného modela, rozmnožovacieho zariadenia na výrobu sádrových foriem a samotného testovania hotových výrobkov. Znie to jednoducho, ale je to trochu komplikovanejšie. Všetky výrobky sa musia testovať na rôzne spôsoby a zaťaženia, priechodnosti hrdielka atď. Mimo vlastných skúšok čo trvá niekedy aj mesiace, sa všetky úžitkové výrobky musia podrobiť testom v Štátnom technickom ústave v Piešťanoch na zdravotnú nezávadnosť. odliatok zo sádrovej formy Po otestovaní vydáva technický ústav certifikát, čo nie je v dnešnej dobe ani lacná záležitosť a kompletná služba s otestovaním nového výrobku sa môže natiahnúť aj na necelý rok. Niekedy máme požiadavky a naši zákazníci sa pýtajú aj na nové druhy kúpeľných pohárikov, pričom potrebujú len niekoľko desiatok kusov konkrétne vyrobené podľa svojho návrhu, čo je z našej strany nerentabilné.
Po otestovaní prvého pohára sa vyhotovia formy a začne sa s odlievaním. Po odliatí alebo zhotovení surového výrobku sa poháre musia dôkladne vysušiť min. 24-48 hodín a po vysušení obrúsia rôzne časti a po zbrúsení sa pomocou špongie a vody výrobok retušuje.výroba kúpeľného pohárika Po dôkladom umytí sa kúpeľný pohár vypaľuje na prvý výpal - prežah. Prežahnutím výrobku na prvý výpal 960°C-1150°C podľa typu hliny, sa získava vyššia nasiakavosť, aby bol pórovitý výrobok schopný nasať glazúru, pričom pri rôznych stupňoch výpalu a dokonca rozdiel môže byť aj len o 50°C menej alebo viac, môže mať výrobok po výpale rozdielne vlastnosti, ako nasiakavosť tak aj pevnosť. Po prvom výpale sa výrobky glazujú. Po glazovaní sa na kúpeľných pohárikoch utiera spodná vrstva glazúry preto, aby sa v peci náhodou neprilepil na prekladovú dosku. Po oglazovaní sa musí takisto výrobok poriadne vysušiť a nakladá sa do pece na druhý výpal.
sušenie kúpeľných pohárov
Po druhom výpale sa výrobky opäť dôkladne kontrolujú a triedia podľa kvality, poprípade na opravy. Na už vypálené kúpeľné poháre nanášame vodnou cestou na povrch skloviny obtisky (potlač). Pri nanášaní obtisku sa a jeho aplikácií sa musí stierkou dôkladne vytlačiť vzduch, aby tam neostali po vysušení žiadne vzduchové medzery čo si po aplikácií potlače nemusíme všimnúť a ani nie je vidieť, po výpale sa však výrobok môže znehodhotiť a už nedá potlač výrobku opraviť, aspoň nie v I. triede výrobku. Po nanesení sa musí obtisk vysušiť minimálne 12-24 hodín a po vysušení sa vypaľuje konečná potlač na teplotu 950°C-1150°C podľa konkrétneho typu potlače. Tretí výpal konečnej potlače trvá od 8-10 hodín podľa hustoty vsádzky pece. Pri vypaľovaní potlače treba byť opatrný a nárast teploty do 500°C nesmie byť rýchlejší ako 3°C/min. Pri nedodržaní rýchlosti nárastu teploty sa môže potlač rýchlym vysušovaním skoncetrovať vo vyššom pomere a nasledne urobí pod obtiskom medzeru, ktorá praskne a v mieste medzery vyhorí farba miesta potlače. Po konečnom výpale sa znovu kontroluje kvalita každého kúpeľného pohára a následuje triedenie a značenie.

Kúpeľný pohár 1.5dcl - 2.0dcl - kód-901

Kúpeľný pohár kód-901, výška 11,5x10cm. Obsah až 2dcl. Veľmi obľúbená verzia kúpeľného pohára. Potlačiť vieme akýkoľvek návrh a po vypálení je potlač trvalá, zatavená pod sklovinou glazúry. KP - 901 bol testovaný na zdravotnú nezávadnosť v štátnom technickom ústave v Piešťanoch. Certifikát si môžete pozrieť na tejto stránke, alebo si ho môžete dohľadať na stránke certifikaty.sk
kúpeľné poháre

kupelne pohare

Kúpeľný pohárik 1.0dcl - kód-902

Kúpeľné poháriky kód-902 patria do kategórie úžitkovej keramiky a sú vhodné pre zákazníkov, ktorí hľadajú výborný pomer cena a kvalita. Výška kúpeľného pohára je 9,3cm a dĺžka 9,7cm. Potlačiť vieme akúkoľvek kresbu, maľbu, alebo grafiku. Na úžitkovú keramiku a naše výrobky máme vydaný certifikát o zdravotnej nezávadnosti v štátnom technickom ústave v Piešťanoch.
kúpeľný pohárik

Kúpeľné poháriky - malé

kúpeľný pohárik
Kód kúpeľných pohárikov malých 678 a sú to miniatúry. Rozmery sú 6,2x8,8cm a slúži len na dekoráciu. Je vyrobený z nezávadných materiálov, ako všetky naše výrobky, ale kvôli jeho veľkosti a malého obsahu sa nedá používať na pitie, respektíve sa ani nekontroluje pri výrobe priechodnosť hlavného hrdielka na vodu.
kúpeľné poháre malé


Máte k dispozícií predajňu alebo predajné miesto v kúpeľoch a chceli by ste s nami spolupracovať?
kliknite sem a vyplňte formulár žiadosti o spoluprácuKúpeľné poháriky - KERAMIKA IKA

Tel.: +421 905 260 513

Výroba keramiky Keramické zvončeky Suveníry-Slovensko Kúpeľné poháre